Bu buluşumuz, medikal sektöründe insanları solunum yolu ile bulaşan salgın hastalıklardan koruyabilen bor içerikli kumaş malzemeli medikal koruyucu yüz maskesi üretimi ilgilidir. Patent başvurusu bize aittir.

Türk mühendisler tarafından geliştirilmiş ve Türk hekimler tarafında da destek verilmiş bir maskedir. Bu maskenin tamamı Yerli ve Milli’dir.

Günümüzde gelişen salgın hastalıklarının çeşitliliği ile yıllık bazda artan solunum yoluyla geçen hastalıklar artmaktadır.  Yeterli sayıda olmayan maske üretimi, maskelerde doğal olmayan kimyasalların kullanılması ile maske ömürleri kısa olmakta ve aynı zamanda yaradan çok zarara sebep olmaktadır. Ayrıca maske tüketiminin fazlalaşması salgın hastalıklara karşı yeterli olmamaktadır.

Küçük ve Yetişkin insanların sosyal alanlarda biyolojik ajanların ve partiküllere karşı koruyabilen, doğal malzemelerden imal edilebilen, doğal olmayan kimyasallar içermeyen, antifungal, insektisit, antiseptik, anti bakteriyel, mantar önleyici, kötü kokuları önleyen ve antimikrobiyal olan bor minareli içeren, kullanım ömrü uzun, dayanıklı ve maliyeti düşük yeni bir teknolojiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bunu Bor içerikli maske ile çözdük.

Bor ve türevleri, maskenin koruma özelliği ile birlikte antifungal, insektisit, antiseptik, anti bakteriyel, mantar önleyici, kötü kokuları önlemesi ve antimikrobiyal özellik kazandırılmıştır. Bu etkenlerin etkisi ile buluş konusu üretim yöntemi sonucu ortaya çıkan ürünün kullanım süresi de uzamaktadır.

ISO 9001:2015 Belgesi, CE belgesi AT uygunluk belgesi, ISO 13485 belgesi ve ISO 45001:2018 belgelerine sahiptir.